tel: +48 722 211 991 kamil@pracowniadzwieku.pl

Sprzęt do nagrywania podcastu – jaki wybrać?

lt. 5, 2020 | Podcast | 0 komentarzy

Kamil Zajdel | Pracownia dźwięku - Produkcja podcastów

Załóżmy, że takie rzeczy, jak nazwa, tematyka, forma oraz docelowy odbiorca Twojego podcastu i plan ramowy pierwszego odcinka masz już gotowe. Teraz pora na sprzęt do nagrywania, bo bez niego ani rusz.

Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz inwestować mnóstwa pieniędzy, żeby zacząć nagrywać. Teoretycznie, dopóki dźwięk jest na tyle dobry, że wypowiadane słowa są zrozumiałe to warstwa merytoryczna jest najważniejsza. Niemniej jednak warto zadbać o jak najlepszy experience Twojego słuchacza już od samego początku, a do tego będzie Ci potrzebny niezbędny sprzęt.

Zanim zaczniesz googlować, przeszukiwać fora oraz facebookowe grupy, aby znaleźć rzetelne opinie o mikrofonach (bez mikrofonu, rzecz jasna, ani rusz) – zacznij od prostego pytania: Po co tworzysz podcast? W wielkim uproszczeniu scenariusze są 3:

#1: Tworzę dla fun’u/zabawy

Jedni kolekcjonują znaczki, a jedni tworzą podcast. Myślisz, że masz pomysł na ciekawe treści, ale nie jesteś pewien/pewna jego przyszłości. Przede wszystkim zależy Ci na tym, żeby zacząć działać i zminimalizować koszty początkowe.

#2: Tworzę dla reklamy

Jesteś przedsiębiorcą (sprzedajesz towary lub świadczysz usługi) i traktujesz podcast jako dodatkowy kanał reklamowy. Masz wiedzę i informację, którymi  chciałbyś się podzielić z klientem, co może pomóc Ci w jego pozyskaniu lub zatrzymaniu. Masz też określony budżet, jaki możesz przeznaczyć na sprzęt. Zależy Ci na tym, żeby podcast brzmiał profesjonalnie od samego początku, gdyż ma być Twoją wizytówką, ale nie chcesz wydawać kroci.

#3: Tworzę dla pieniędzy

O podcaście przeczytałeś już cały internet (no… zostały Ci jeszcze moje wpisy ;>). Uważasz się, za profesjonalnego twórcę, a to, co tworzysz, to ważne źródło Twojego dochodu. Podcast to nie jest Twoje dorywcze zajęcie, a Twoje powołanie i prawdziwa pasja. Pieniądze nie grają roli – możesz sobie pozwolić na zawodowy sprzęt, bo chcesz dać słuchaczowi nie tylko dobre treści, ale świetne doznania słuchowe.

Do którego scenariusza pasujesz najbardziej 1, 2 czy 3?

Odpowiedź na to pytanie uchroni Cię przed podjęciem złej decyzji, czyli źle wydanymi pieniędzmi, a przecież nikt z nas tego nie lubi. 

Jeśli wybrałeś/aś #1: chcesz nagrywać podcast tylko dla zabawy, bez zamiaru jego monetyzacji – możesz śmiało wybrać coś zdecydowanie mniej zaawansowanego. Do działania wystarczy Ci mikrofon USB, a rozsądnym wyborem będą np.:

 • The t.bone SC 440 USB
 • Superlux E205U

Jeśli wybrałeś/aś #2: lepiej od razu zainwestuj w coś, czego nie będziesz chciał/a lub musiał/a po chwili wymieć. Potrzebujesz sprzętu, dzięki któremu uzyskasz jakość gotową na ewentualną monetyzację – jeśli Twój podcast ma w przyszłości być nośnikiem reklamowym – dobra jakość jest niezbędna, jest Twoją wizytówką. Sam mikrofon już nie wystarczy – dodatkowo potrzebna będzie Ci karta dźwiękowa, 

Modele, które umożliwią Ci uzyskanie porządnego efektu to np.:

 • Mikrofon Sontronics Podcast Pro z Interfejem audio Focusrite Scarlett
 • Lewitt DGT 450 USB

Jeśli wybrałeś/aś #3: świetnie, że masz komfortową sytuację finansową, ale pamiętaj, że poprzeczka stoi dosyć wysoko. Jakościowy content zasługuje na wyróżniającą jakość, a tą będzie Ci bardzo ciężko osiągnąć bez takiego zestawu jak:

 • Interfejs audio SSL 2+ – (obłędny)
 • Shure SM7 B – klasyk

Do tego wszystkiego należy skompletować statyw lub ramię, pop filtr (Sontronics ma taki filtr wbudowany).

Przygotowanie sprzętu do nagrywania podcastu

Mozolny research i proces decyzyjny – zakończone! Pora na coś przyjemniejszego, czyli konfiguracja Twojego sprzętu i przygotowanie się do nagrania. W telegraficznym skrócie – opcje podłączenia sprzętu są dwie i wszystko zależy od tego na jakie modele się zdecydowałeś. Jeśli kupiłeś mikrofon z wejściem USB – zerknij na sposób #1, a Jeśli zdecydowałeś się na zakup mikrofonu bez USB – sposób #2 jest dla Ciebie najlepszy.

Sposób #1: Podepnij swój mikrofon bezpośrednio do portu w komputerze. Po podłączeniu przejdź do ustawień w programie do edycji dźwięku, którego używasz (np. Audacity) i pewniej się, że Twój mikrofon jest przypisany jako domyślne urządzenie wejściowe (input). Jeśli tak – zrób dowolne ćwiczenie na rozgrzanie aparatu mowy (np. brrr….ła-łe-łi-ł u x 2) i… nagrywaj!

Sposób #2: jeśli twój mikrofon nie ma wyjścia USB, naprawdopodobniej został wyposażony w złącze XLR. Do połączenia takiego rodzaju mikrofonu ze swoim komputerem będziesz potrzebował dodatkowego interfejsu, czyli karty dźwiękowej, co umożliwi Ci bezpośrednie nagrywanie i zapis audio na Twoim komputerze. Inną opcją jest połączenie mikrofonu XLR do zewnętrznego urządzenia nagrywającego, jak np. Zoom H4n, które zapisze Twoje nagranie na karcie SD.

Oprogramowanie do nagrywania i edycji podcastu

 1. Audacity – darmowy na OSX, Linux, Windows
 2. Reaper – teoretycznie darmowy na OSX, Windows, Linux
 3. GarageBand – darmowy dla OSX &iOS

1. Audacity – darmowe, otwarte oprogramowanie (open source) do edycji audio. Zaletą takiego rodzaju oprogramowań jest umożliwieniu użytkownikowi łatwego dostępu do kodu źródłowego, co z kolei sprawia, że z łatwością możesz dostosować aplikację do swoich oczekiwań. Audacity oferuje także dodatkowe funkcjonalności dla profesjonalistów, dzięki czemu możesz mieć pewność, że software, z którego korzystasz nie będzie Cię ograniczał. Jeśli jednak miałbym wymienić jeden minus tego oprogramowania to byłyby to potencjalne trudności z nauką obsługi programu, które mogą być zniechęcające szczególnie dla zupełnych nowicjuszy. Na szczęście mamy XXI wiek, a co za tym idzie – mnóstwo łatwodostepnych materiałów video oraz tutoriali online, które z pewnością Ci pomogą w zapoznaniu się z programem. 

2. Reaper – to niemalże bezpłatne (możesz testować ile chcesz, później kosztuje 60$) i przede wszystkim profesjonalne narzędzie do obróbki dźwięku. Dzięki dużej społeczności fanów Reaper’a, w sieci można znaleźć mnóstwo rozszerzeń funkcjonalności. W tym programie wszystko, absolutnie wszystko możesz skonfigurować pod siebie. Liczba tutoriali na YouTube jest niesamowita, dlatego na pewno bardzo szybko nauczysz się podstaw, żeby ruszyć z nagraniem i produkcją Twojego podcastu. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie. 

3. GarageBand – jeśli jesteś posiadaczem Mac’a to GarageBand masz już pewnie domyślnie zainstalowany, ale jeśli tak nie jest – możesz go pobrać tutaj, oczywiście bezpłatnie. Osobiście uważam, że interfejs GarageBand jest o wiele bardziej intuicyjny niż Audacity. Jedyny minus jest taki, że aplikacja GarageBand nie jest dostępna na Windowsa czy Androida.

Nagrywanie podcastu na odległość 

Jeśli formuła Twojego podcastu przewiduje częste wywiady z gośćmi lub nagrywanie ze współprowadzącym – istnieje duże prawdopodobieństwo, że chociażby część tego typu odcinków będzie musiała być nagrana w różnych lokalizacjach. Żeby Twój materiał miał przysłowiowe „ręce i nogi” – skorzystaj z oprogramowania dedykowanego do takich rozwiązań. Ja chciałbym polecić Ci następujące:

 1. Zoom
 2. Squadcast
 3. Zencastr
 4. Skype*
ZOOM

Zoom szybko stał się bardzo, jeśli nie najbardziej popularną platformą do przeprowadzania wywiadów i nagrywania materiału, przede wszystkim ze względu na ponadprzeciętną jakość audio i łatwość użycia, szczególnie przy podcastach nagrywanych zdalnie, z różnych lokalizacji. Pewnie zgodzisz się z tym, że najważniejsze w przypadku nagrywania zdalnych rozmów jest ułatwienie tego procesu Twojemu gościowi jak to tylko możliwe. Większość Twoich rozmówców nie jest doświadczonymi podcasterami, dlatego warto oszczędzić im zbędnych szczegółów i uprościć kwestie techniczne do minimum, dzięki czemu będą mogli skupić się na rozmowie, a nie na tym „czy się dobrze nagrywa”. Dlaczego myślę, że Zoom jest taki fajny? Otóż:

 • Oferuje sporo opcji przeprowadzenia rozmowy wraz z live wideo (coś jak Google Hangouts)
 • Możesz przystąpić do rozmowy z poziomu swojego telefonu (Zoom call), iPada, komputera lub po prostu wybrać wskazany numer
 • Posiada mnóstwo opcji ustawień pozwalających dostosować sposób nagrywania (np. automatyczne rozpoczęcia nagrywania w momencie startu rozmowy, zapisywanie wypowiedzi każdej z osób jako oddzielny plik, co znacznie ułatwi Ci późniejsza edycję)
 • Możliwość nagrywania video, a nie tylko audio, dzięki czemu zyskasz gotowy materiał reklamowy w postaci np. Teaserów do publikacji w social media lub na YouTube)

Podczas gdy mnogość przydatnych funkcjonalaności Zooma jest absolutnie nie do podważenia, istnieje jeden minus, z którego musisz sobie zdawać sprawę – jakość audio, która jest niewiele ponad przeciętną. Zoom kompresuje pliki audio tak, aby zapewnić dobrej jakości stream audio, co najzwyczajniej odbija się na jakości audio, porównując z jakością podczas nagrywania stacjonarnie, na komputerze. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić, ale o tym nieco później…

Darmowa wersja Zoom pozwoli Ci na nagrywanie samego siebie + jedna dodatkowa osoba (np. Twój gość, lub współprowadzący). Jeśli natomiast kiedyś potrzebowałbyś/abyś nagrać podcast z kilkoma osobami jednocześnie – przygotuj się na koszt miesięcznej subskrypcji rzędu 14,99$ (basic plan).

SQUADCAST

Choć stosunkowo nowy, Squadcast szybko zyskał uznanie wielu doświadczonych podcasterów. Jaka jest jego największa zaleta? Squadcast nagrywa audio BEZ żadnych strat, dając Ci jednocześnie możliwość prowadzenia video konferencji. Live wideo konferencja – niby niewielka rzecz, ale zapewniam Cię, że możliwość widzenia siebie nawzajem ułatwi Ci nawiązanie kontaktu z Twoim rozmówcom, dzięki czemu nagrany materiał będzie brzmiał jak naturalny, ciekawy dialog dwóch znajomych, a nie sztywna, pełna napięcia rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj jednak, że obecnie Squadcast nie daje możliwości nagrywania prowadzonej wideo konferencji, nagrywane jest tylko audio.

Zanim rozpoczniesz swoją sesję, Squadcast pokaże Ci, który mikrofon, kamera oraz słuchawki są podłączone, co uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami, bo przecież nie ma nic gorszego niż przeprowadzenie dobrego kawałka rozmowy i przekonanie się, że Twój gość nagrywał nie na tym mikrofonie, co trzeba. Dodatkowo, po dołączeniu do sesji, zobaczysz video każdego uczestnika (jeśli włączyli swoje kamerki), a także szczegóły dot. Ich strefy czasowej, jakości połączenia wi-fi i momentu szczytowego ich poziomu audio.

Gdy rozpoczynasz nagranie, Squadcast uploaduje pliki audio na chmurę w tle na bieżąco, oddzielnie dla każdej osoby, dzięki czemu nawet jeśli jakość połączenia jednego z uczestników się pogorszy – nie stracisz już nagranego materiału. Zapisane na chmurze pliki będziesz mógł/mogła pobrać w dowolnym momencie i rozpocząć pracę nad nimi w swoim ulubionym programie.

Squadcast podobnie jak Zoom jest oprogramowaniem, z którego możesz skorzystać w przeglądarce i obecnie jest on dostępny na Chrome, Firefox, Opera, Brave (desktop) oraz android (mobile) – tak, tak użytkownicy xOS nie będą pocieszeni… (łączę się z Wami w bólu). Głównym minusem tego oprogramowania jest to, że w przeciwieństwie do Zooma, nie umożliwia on dołączenia do rozmowy z poziomu telefonu, co z drugiej strony nie do końca przecież musi być złe (pewnie zgodzisz się, że nagranie dobrego jakościowo materiału wymaga odpowiedniego miejsca i przygotowania, a telefon nie zagwarantuje dobrej jakości).

Jeśli chcesz wypróbować Squadcasta – zacznij od 14-dniowego free trial. Jeśli uznasz, że jest to coś, czego szukałeś – możesz zdecydować się na zakup „Singular Paid Plan” w cenie 20$/miesiąc lub 200$ za rok, co umożliwi Ci nagrywanie 4 osób jednocześnie. Jeśli ani miesięczne, ani roczne subskrypcje do Ciebie nie przemawiają – możesz skorzystać z opcji płatności godzinowych – 5$ za 1h korzystania z software’u z dostępem do wszystkich podstawowych funkcji.

ZENCASTR

Zencastr był pierwszym oprogramowaniem do nagrywania rozmów przeprowadzanych online oferującym bezstratny zapis audio. Na rynku pojawił się w 2016 roku i do tej pory wielu twórców pozostało mu wiernych mimo ciągłego pojawiania się nowego oprogramowania. Główne zalety Zencastr to: łatwy w obsłudze, intuicyjny dashboard oraz bieżące zapisywanie nagrywanych treści na chmurze w tle. Wersja płatna daje możliwość skorzystania z „automatycznej posprodukcji”, czyli doszlifowania twojego audio tak, aby brzmiało dobrze i mogło uchodzić za profesjonalnie wykonane. Porównując z innymi aplikacjami jedynym minusem Zencastr jest to, że nie daje on możliwości prowadzenia wideo-konferencji w trakcie nagrywania rozmowy, gdyż dla twórców oprogramowania jakość audio była zdecydowanie priorytetową kwestią, tak więc jeśli dla Ciebie jakość audio jest równie ważna – zdecydowanie polecam Zencastr. Gdybyś natomiast doszedł do wniosku, że kontakt wzrokowy z rozmówcą jest szalenie istotny – wybierz dla siebie coś innego.

Zecastr oferuje darmowy dostęp do aplikacji, umożliwiający nagrywanie do 8h audio miesięcznie z maksymalną liczbą 2 gości. Gdyby natomiast to Ci nie wystarczało – możesz skorzystać z miesięcznej subskrypcji (20$/miesiąc) znoszącej limity osobowe, czasowe oraz dającej możliwość zapisu w 16-bit 44.1k WAV rozdzielczości audio, co jest już bardzo, bardzo dobrą jakością.

A CO ZE SKYPE?

Skype nieprzypadkowo znalazł się na końcu mojej listy, gdyż (będę trochę brutalny) nie nadaje się do nagrywania rozmów prowadzonych online. Tak, wiem, że do dziś korzysta z niego mnóstwo twórców nagrywających swoje wywiady w ten sposób, ale jeśli celujesz w dobry, jakościowy content, nie tylko z merytorycznego punktu widzenia, pożegnaj się z nim raz na zawsze. Dlaczego nie polecam Skype? Otóż:

 • Marna jakość audio – przez bardzo długi czas, kiedy jeszcze na rynku nie było zbyt wielu alternatyw Skype był jedyną rozsądną opcją. Na szczęście czasy się zmieniły i dziś – jakakolwiek inny software, ktory opisałem w tym artykule będzie lepszym wyborem, niż Skype.
 • Niestabilny & niespójny – w przypadku problemów z połączeniem – stracisz nagrywany materiał, co gorsze – posiadanie nawet niezawodnego łącza nie uchroni Cię przed niespójnością audio. Ze względu na to, że priorytetem Skype jest przede wszystkim utrzymywanie połączenia – dostosowuje on jakość audio do jakości połączenia, przez co w przypadku problemów – jakość nagrania będzie dokładnie taka jak jakość połączenia – raz będziesz brzmiał dobrze, a raz bardzo kiepsko.
 • Brak wygodnej opcji do nagrywania audio – ostatnio Skype wprowadził opcję nagrywania prowadzonych wideokonferencji, jednak musisz zdawać sobie sprawę, że jedyną opcją zapisu materiału jest format MP4, bez jakiejkolwiek opcji rozdzielenia video od audio, nie wspominając już nawet o wyodrębnieniu poszczególnych  ścieżek (tracków).

Jak uzyskać możliwie najlepszą jakość podczas nagrywania podcastu?

Jeśli Ty i Twój współprowadzący/współtwórca lub goście nagrywacie zdalnie, z różnych lokalizacji istnieje pewien trick, który sprawi, że będziecie brzmieć jakbyście wszyscy siedzieli w jednym i tym samym pokoju. Wymaga to jednak chociażby podstawowego rozeznania w temacie technicznej konfiguracji sprzętu lub przeczytania tego, co napisałem powyżej 😉 Trick, o którym wspomniałem, to tzw. „double-ender recording”, czyli taki rodzaj nagrania, w którym każdy rozmówca samodzielnie nagrywa swoje audio, stacjonarnie z wykorzystaniem własnego sprzętu i zapisuje je na własnym komputerze lub na urządzeniu zewnętrznym. Świetnym urządzeniem, którego zakup warto rozważyć jest to.

Dzięki za uwagę! Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny – podziel się nim z innymi 🙂